Пухлини головного мозку | Spinex

Хірургія головного мозку

Пухлини головного мозку

Пухлини головного мозку

Пухлини головного мозку – гетерогенна група різних внутрішньочерепних новоутворень, доброякісних або злоякісних, що виникають внаслідок запуску процесу аномального неконтрольованого ділення клітин, які в минулому були нормальними складовими самої тканини мозку (нейрони, гліальні клітини, астроцити, олігодендроцити, епендимальних клітини), лімфатичної тканини, кровоносних судин мозку, черепномозкових нервів, мозкових оболонок, черепа, залозистих утворень мозку (гіпофіза і епіфіза), або виникають внаслідок метастазування первинної пухлини, що знаходиться в іншому органі.

СИМПТОМИ

 • Головний біль, який з часом наростає. Виникає через появу додаткового утворення в порожнині черепа. Біль наростає при фізичних навантаженнях, при нахилі голови, знижується при прийомі анальгетиків або сечогінних засобів.
 • Блювота. Не залежить від прийому їжі. Не приносить полегшення. Виникає як правило на висоті головного болю.
 • Втрата сили або слабкість в кінцівках (парези). Розвиваються поступово з виникнення легкої слабкості в руці / нозі поступово посилюючись. В основному слабкість розвивається в руці / нозі з одного боку. Рідко спостерігається ізольована слабкість в руці або в нозі.
 • Поява проблем із зором. Зниження гостроти зору. Двоїння в очах. Поява темних плям перед очима. Складнощі фокусування при читанні і т.д.
 • Поява судом. Судоми можуть виникати в окремих кінцівках (руці або нозі) у вигляді посмикувань. Часто виникають загальні судоми, які супроводжуються втратою свідомості.
 • Порушення слуху та розпізнавання мовлення. Супроводжується зниженням слуху, появою додаткових шумів у вусі. Важко розуміти звернену мову. Доводиться кілька разів перепитувати.
 • Порушення мови усної та письмової. Виникають труднощі при розмові, важко підбирати слова, нечітка вимова простих слів і пропозицій. Змінюється почерк, виникають прості помилки при написанні слів і пропозицій, змінюється підпис.
 • Порушення координації рухів і запаморочення.Виникає поступово, супроводжується порушенням ходи, людина може впасти при різких поворотах тулуба без контролю зору, промахування при спробах виконати точні рухи.
 • Гормональні розлади. Змінюється гормональний фон, може коливатися рівень всіх гіпоталамо-гіпофізарно залежних гормонів.
 • Психічні порушення. Порушується пам’ять і увага, хворий стає неуважним, дратівливим, змінюється характер. Тяжкість симптомів залежить від величини і локалізації області ураження. Спектр симптомів коливається від неуважності до повної втрати орієнтації у часі, просторі та власної особистості.

ДІАГНОСТИКА

У першу чергу пацієнт з наявністю хоча б одного з вищевказаних симптомів звертається до лікаря за місцем проживання. При підтвердженні симптомів лікар повинен направити пацієнта на консультацію до невролога. Наявність клінічної симптоматики є приводом для призначення нейровізуалізаційних методів обстеження таких як комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія.

В умовах нашої клініки є можливість виконати обидва ці дослідження на сучасних апаратах.

У більшості випадків при підтвердженні діагнозу необхідно виконувати КТ або МРТ з внутрішньовенним введенням контрастної речовини. Це допоможе нейрохірургу визначити характер пухлини і оптимальний підхід до подальшого лікування.

КТ / МРТ з внутрішньовенним контрастуванням є «золотим стандартом» діагностики пухлин головного мозку.

При виявленні пухлини головного мозку, необхідно пройти комплексне обстеження всіх органів і систем оскільки часто пухлина в головному мозку може бути метастазом з пухлини в будь-якому іншому органі людини.

Базовий порядок необхідних обстежень пацієнта з діагнозом «пухлина головного мозку»:

 • Загальний аналіз крові і сечі
 • Біохімічний аналіз крові
 • Коагулограма
 • Електрокардіограма
 • Флюорографія або рентгенографія легенів
 • Ультразвукове обстеження: щитовидної залози, грудної залози, внутрішніх органів, органів малого таза, нирок та заочеревинного простору

При необхідності Ваш лікуючий лікар призначить додаткові дослідження та консультації суміжних спеціалістів.

ЛІКУВАННЯ

Консервативне лікування – проводиться для зняття симптомів пухлини, зменшення її тиску на головний мозок. Усі заходи, пов’язані з цієї групи, не впливають на саму причину захворювання, а лише тільки пом’якшують його перебіг, дозволяючи зберегти життя хворому або поліпшити його якість.

 • Глюкокортикостероїди (преднізолон) – знімають набряк тканини головного мозку і знижують загальномозкових симптоматику.
 • Протиблювотні препарати (метоклопрамід) – знімають блювоту, що виникає в результаті наростання общемозговой симптоматики або після комбінованої хіміо-променевої терапії.
 • Седативні препарати – залежно від рівня психомоторного збудження і тяжкості психічних порушень.
 • Нестероїдні протизапальні засоби (НПВС – наприклад, кетонал) – купуют больовий синдром.
 • Наркотичні анальгетики (морфін, омнопон) – зменшують больовий синдром, психомоторне збудження, блювоту центрального генезу.

Хірургічне лікування.Проведення операції з приводу видалення пухлини головного мозку є найефективнішим способом лікування. Використання мікрохірургічної техніки, спеціального мікроінструментарію, ультразвукового скалпелю, нейрохірургічного мікроскопу та систем нейромоніторингу є стандартом виконання таких хірургічних втручань.

Wakeup анестезія. В окремих випадках локалізації пухлин у мовних зонах мозку ми застосовуємо «wake-up» анестезію, це видалення під місцевою анестезією, для попередження виникнення порушень. Під час такої операції пацієнт спілкується із асистентом під час того як ми виконуємо «mapping» кори мозку спеціальним стимулятором «Ojemann».

Нейромоніторинг. При видаленні новоутворень стовбуру головного мозку, черепно-мозкових нервів (невринома) ми використовуємо нейромоніторинг від провідного у світі виробника компанії «Medtronic». Це дозволяє максимально зберегти функцію нервів та провідних шляхів головного мозку.

Ви повинні розуміти, що кожне таке втручання – це складна нейрохірургічна операція. Залежно від розмірів, локалізації, типу пухлини, стану хворого, приймається рішення про необхідність проведення операції, обсязі оперативного втручання і спосіб його проведення. Конкретний шлях втручання і метод його здійснення індивідуальний і залежить від локалізації пухлини і її розмірів, а також і клітинного складу.

Гістологічний висновок. Після операції ми направимо видалену тканину пухлини на гістологічне дослідження. Як правило потрібно від 6 до 12 днів для встановлення гістологічного характеру пухлини. Від цього буде залежати подальша тактика лікування. При наявності елементів атипії (ступінь GII, GIII і GIV) в клітинах видаленої пухлини Вам буде призначена променева терапія для профілактики подальшого виникнення пухлини, в окремих випадках хіміотерапія.

Променева терапія. Застосування опромінення найбільш ефективно після хірургічного видалення пухлини. Променеву терапію застосовують після гістологічного висновку тим пацієнтам у яких клітини видаленої пухлини мають високу ступінь атипії і здатність до швидкого поділу, а також у ситуаціях неповного видалення (якщо новоутворення у функціонально значимій ділянці). При виписці ми вкажемо точну область головного мозку для проведення опромінення.
Слід зазначити, що при наявності пухлини малого розміру (до 3см в діаметрі) можна обійтися і без оперативного втручання. Це можливо завдяки методам лікування КіберНіж і Гамма-Ніж. Ваш лікар розповість Вам про можливості того чи іншого методу, і про те чи є у Вас показання до цих методів.

Хіміотерапія. Перед проведенням хіміотерапії обов’язково необхідно провести гістологічну верифікацію пухлини для підбору адекватної дози і найбільш ефективного препарату. Якщо хірургічне втручання не проводилося, то діагноз слід підтвердити шляхом стереотаксичної біопсії. Також обов’язковою умовою хіміотерапії є визначення індивідуальної чутливості хворого до препарату. Шлях введення вибирається виходячи з можливості створення найбільшої концентрації препарату в тканинах пухлини. Вибір конкретного поєднання залежить від індивідуальної чутливості, тривалості хіміотерапії. Хіміотерапія призначається і проводиться в умовах онкодиспансеру.

Запис на прийом

Ми обов'язково передзвонимо вам протягом 30 хвилин та уточнимо всі деталі* Обов'язкові для заповнення поля

Запис на прийом

Ми обов'язково передзвонимо вам протягом 30 хвилин та уточнимо всі деталі* Обов'язкові для заповнення поля